Opis projektu

LEPIEJ RAZEM NIŻ OSOBNO

Dla zapewnienia efektywnego wdrażania dyrektywy Unii Europejskiej dot. oczyszczania ścieków dla terenów zurbanizowanych gminy Jastrzębie Zdrój, Mszana, Godów podjęły się realizacji przedsięwzięcia zapewniającego uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w gminach.

W tym celu gminy wystąpiły z wnioskiem o dofinansowanie projektu "Gospodarka ściekowa na terenie gmin Jastrzębie Zdrój, Mszana i Godów" z Funduszu Spójności, który współfinansuje projekty w dziedzinie środowiska naturalnego oraz infrastruktury transportu. Fundusz przyczynia się zarówno do realizacji celów europejskiej polityki transportowej, ekologicznej jak i celów polityki spójności, której efektem jest zmniejszanie się dysproporcji ekonomicznych i społecznych między poszczególnymi państwami UE.

FINANSOWANIE

16 grudnia 2004 roku wydana została Decyzja Komisji Europejskiej dla Jastrzębskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji S.A., będącego beneficjentem projektu, w sprawie przyznania pomocy dla realizacji przedsięwzięcia, na mocy którego gminy otrzymały najwyższe w całej Polsce dofinansowanie z Funduszu Spójności stanowiące, aż 84% kosztów kwalifikowanych, co daje kwotę 28 470 tys. Euro.

Jednym z warunków przekazania pierwszej transzy środków przyznanych na realizację projektu było uzyskanie pozytywnej oceny z kontroli przedrealizacyjnej przeprowadzanej przez Departament Kontroli Terenowych z NFOŚiGW . Kontrola Jednostki Realizującej Projekt odbyła się w dniach od 3-5 września 2005 roku i wypadła bezwarunkowo i pozytywnie, co świadczyło, że Beneficjent był bardzo dobrze przygotowany do realizacji projektu. Po uzyskaniu pozytywnej opinii organu kontrolującego 16 września 2005 roku JZWiK S.A z NFOŚiGW podpisało Umowę o dofinansowanie projektu.

Projekt „ Gospodarka ściekowa na terenie gmin Jastrzębie Zdrój, Mszana i Godów” był jednym z 22 projektów, który otrzymał dofinansowanie spośród 290 projektów ubiegających się o dofinansowanie z FS w 2004 roku.

KORZYŚCI DLA MIESZKAŃCÓW, INWESTORÓW I ŚRODOWISKA

Dzięki projektowi gmin realizowanego pod hasłem DLA NAS I DLA ŚRODOWISKA wybudowane zostanie około 235 km kanalizacji sanitarnej, zaprojektowana i wykonana zostanie modernizacja oczyszczalni ścieków Ruptawa w Jastrzębiu Zdrój, w zakresie optymalizacji istniejącej technologii oczyszczania ścieków oraz zwiększenia efektywności ciągu technologicznego gospodarki osadowej i biogazowej. W ramach projektu będą wykonane również roboty związane z likwidacją 4 istniejących, lokalnych oczyszczalni ścieków: Borynia, Bzie, Połomia, Podlesie, zmodernizowanie tych obiektów jest nieopłacalne ze względu na zły stan techniczny. Korzyścią dla mieszkańców gmin będzie stworzenie warunków dla przywrócenia pierwotnej klasy czystości rzek, podniesienie standardów życia i zwiększenie atrakcyjność terenów gminnych dla przyszłych inwestorów. Po realizacji całego projektu, który będzie trwać do końca 2010 roku, oczyszczone ścieki spełniać będą krajowe i unijne normy ochrony środowiska dla terenów zurbanizowanych.

WYRÓŻNIENIE PROJEKTU

Gminny projekt „Gospodarka ściekowa na terenie gmin Jastrzębie Zdrój, Mszana i Godów” dostał na targach POLEKO prestiżowe wyróżnienie w kategorii „Projekty realizowane w ramach Funduszu Spójności 2000-2006”. Wybór „Eko-Lidera Funduszu Spójności” zorganizowany został pod patronatem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz przy współpracy z Ministerstwem Środowiska.

Wyłonienie Eko-Liderów spośród wszystkich wnioskodawców i beneficjentów Funduszu Spójności ma na celu:

  • Popularyzację efektywnych systemowych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych dotyczących gospodarki wodno-ściekowej, gospodarki odpadami oraz ochrony atmosfery.
  • Edukację poprzez wskazanie najlepiej przygotowanych i realizowanych projektów dla udostępnienia innym beneficjentom sprawnych ścieżek realizacyjnych.
  • Wyłonienie podmiotów, które najsprawniej przygotowują i realizują projekty inwestycyjne z zakresu ochrony środowiska współfinansowane ze źródeł Funduszu Spójności.